Prezident Andrej Kiska vyzval mladých ľudí na Slovensku, aby v súvislosti s nadchádzajúcimi komunálnymi voľbami uvažovali o vstupe do politiky. Práve v duchu odkazu pána prezidenta som sa rozhodol využiť môj blog, ako prostriedok na šírenie alternatívnych informácii a nových myšlienok. V uvedenej veci sa mi veľmi páči nápad skupiny mladých kandidátov z Púchova, a preto im chcem aspoň takouto formou pomôcť. Aj keď je zrejmé, že spomenutí mladí ľudia si lokálnu ekonomiku obce predstavujú troška naivne, ich zápal a viera v nový a lepší svet nás môžu inšpirovať. Každý z nás by sa mal pokúsiť, aby život na Slovensku bol lepší.
Do politického súboja v Púchove vyráža skupina kandidátov plánujúcich uskutočniť veľkolepé projekty. Otvorene hovoria o potravinovej sebestačnosti púchovského regiónu, rozumnej sociálnej politike, podpore zamestnanosti, vlastnej stavebnej činnosti, školských reformách, priamej demokracii (občianskom sneme) a vlastnom lokálnom platidle. Inšpiráciou sú pre nich najmä britské mesto Bristol, španielska poľnohospodárska obec Marinaleda, ale aj slovenské dediny Spišský Hrhov a Široké.
Slavomír Školek, ako jeden zo šestice nádejných kandidátov na post poslancov mestského zastupiteľstva v Púchove je presvedčený, že vie ako pomôcť zadlženému mestu. Lokálne platidlo má byť kryté najmä užitočnou ľudskou prácou, a v ojedinelých prípadoch aj mestským
majetkom, pričom ľudia žijúci a pracujúci v Púchove by dostali možnosť ho využívať aj pri platení miestnych daní. Týmto spôsobom sa podľa Školeka môžu v Púchove naštartovať dôležité ekonomické procesy, najmä spotreba tovarov a využívanie služieb, čo bude mať v konečnom dôsledku dopad na zvýšenie zamestnanosti a životnej úrovne obyvateľov.
Školek, ktorý viac ako päť rokov žil a pracoval vo Veľkej Británii verí, že pri rozumnom riadení a využívaní vlastného lokálneho platidla sa obyvatelia Púchova nemajú čoho obávať. Tvrdí, že keď to funguje inde na svete, nevidí dôvod prečo by to nemalo fungovať aj v Púchove.
„Myšlienka vlastných lokálnych peňazí nie je nová. Samozrejme, že EURO nenahradia, ale môžu fungovať paralelne popri ňom. Podobný projekt dnes úspešne funguje v Britskom veľkomeste Bristol, ale aj v slovenskej dedine Široké. Vydávanie vlastného platidla ale musí byť dôkladne riadené
a kontrolované, aby bolo vždy kryté reálnymi tovarmi a poskytovanými službami. V prípade zvolenia chcem z pozície poslanca vytvárať vhodné podmienky na podporu púchovských podnikateľov a živnostníkov, aby som tak zabezpečil ekonomický rozvoj mesta Púchov. Jednoducho, aby sa
peniaze Púchovčanov prevažne točili v našom meste a zbytočne sa nevyvážali. Keď sa dostupné finančné prostriedky budú využívať najmä v púchovskom regióne, tak v ňom bude automaticky aj viac práce, a tým sa zvýši aj celková zamestnanosť.“ uviedol Slavomír Školek.
Najmladší Kandidát zo skupiny sa vstupu do komunálnej politiky neobáva
Iba 20-ročný vysokoškolský študent Milan Panáč sa prípadnej funkcie mestského poslanca nebojí. Ako najmladší kandidát by chcel v prípade zvolenia presadzovať záujmy všetkých mladých ľudí.
„Na vedení mesta by sa mali konečne začať podieľať aj mladí. Samozrejme starších ľudí si treba vážiť a pomáhať im, ale povedzme si na rovinu, že súčasné vedenie mesta zlyhalo. Žiť na dlh, dokáže aj každý sprostý cigán z osady. V našom meste dnes nepotrebujeme žiadnych samozvaných intelektuálov, ktorí sa oháňajú vysokoškolskými titulmi, ale skôr zdravý sedliacky rozum a morálku.“povedal Panáč.
Celá debata | RSS tejto debaty